Jitka Müllerová

Jitka Müllerová

  • arboristka, stromolezkyně

Moje cesta k syntropickému zemědělství vede pěknou oklikou. Vystudovala jsem na Univerzitě Palackého obor Ochrana životního prostředí, specializace Revitalizace krajiny. Další studia vedla přes VOŠ v Mělníce, obory Komplexní péče o dřeviny a Zahradní a krajinná tvorba.

Profesně jsem zakotvila v teoretické i praktické péče o vzrostlé dřeviny. Jsem certifikovaným arboristou-stromolezcem a arboristou-konzultantem. Arboristiku také nyní studuji 3. rokem na Mendelově univerzitě v Brně.

Z korun stromů se teď vracím ke kořenům. Ve volném čase s pokorou žasnu nad kouzlem života na Zemi a hlavně pod zemí, nad propojeností toho všeho. Jsem přesvědčená, že jsme součástí jednoho celku s obrovskou schopností autoregulace a regenerace. Velkými učiteli jsou mi právě stromy a jejich vztahy s okolním prostředím. A také naše zahrada. Jsem vděčná, že si s rodinou můžeme vypěstovat velkou část potravin sami a bez chemie. I když sledovat to postupné oživování půdy mi v posledních letech připadá zajímavější než vlastní pěstování 🙂

Objevuji a učím se rozumět fascinujícímu světu hub. Zajímá mne extenzivní pěstování jedlých a medicinálních hub a jejich zařazení do faremního hospodářství. Dalším velkým tématem je pro mě management dřevin v syntropických systémech a jejich vliv na tvorbu půdy. V této oblasti mohu nabídnout svoje znalosti dřevin: od výběru vhodných taxonů podle jejich pěstebních nároků a požadovaného cílového stavu až po teoretické i praktické zkušenosti s výsadbou, péčí a jejich řezem.

Těším se, s kým se na téhle cestě potkám.

muellerova.j@seznam.cz
+420 724 199 191 (WhatsApp)