Když jsme před rokem v našem úzkém kruhu začínali snovat plány, jak dostat revoluční myšlenky syntropického zemědělství také do naší země, v životě by nás nenapadlo, že budeme mít tak brzy možnost přenést je skrze EURAF rovnou do povědomí agrolesníků napříč celou Evropou.

EURAF (27.-31.5.2024, Brno),  konference evropského agrolesnictví, bude letos největší událostí spojenou se syntropickým zemědělstvím v České republice! Zde se můžete seznámit s programem celé akce, jejíž organizace se zhostil Český spolek pro agrolesnictví. Velký dík za úžasnou práci! Program je opravdu nabitý a moc děkujeme organizátorům za vytvoření prostoru pro téma syntropického zemědělství, které z našeho pohledu posouvá agrolesnictví jako takové k holističtějším přístupům a více se přibližuje svou strukturou, funkcí a procesy k přirozeným ekosystémům.

Poslední měsíce jsme intenzivně pracovali na tom, abychom vám v rámci této nabité akce mohli zprostředkovat zásadní setkání s klíčovými aktéry (nejen) evropského syntropického zemědělství. Jejich prostřednictvím vám chceme objasnit, proč jsme ze syntropického zemědělství tolik nadšení, a naučit vás i praktické techniky designu vlastního kousku nebo kusu půdy. Není na co čekat. Všichni víme, co nás trápí a syntropické zemědělství nabízí z tohoto trápení cestu ven.

Workshop s Bastianem Dreherem

Za náš projekt Syntropy CZ organizujeme unikátní workshop s vynikajícím technikem ECOTOP Consult, Bastianem Dreherem.

S Bastianem se již měli možnost setkat na přednášce ÚVOD DO SYNTROPICKÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ. Za symbolický poplatek si ji budete moci od konce přištího týdne opět stáhnout na našich stránkách.

Neformální venkovní workshop proběhne 26.5. 2024 od 9.00 do cca 18.00 na Králíčkovic biofarmě v rámci Pre-conference eventu.

Králíčkovi jsou farmáři-srdcaři, kteří dřou dnem i nocí, aby mohli svým podílníkům dodávat kvalitní čerstvou biozeleninu. Nabídli ECOTOPu vytvořit na části svého pozemku první syntropickou demo plochu s designem pro bezorebnou produkci ovoce a zeleniny. A my vás chceme k tomuhle dobrodružství přizvat! Nečekejte načančaný přednáškový sál, ale funkční punk, uvolněnost, pohodu a velké srdce.

Bastian vás během celodenního semináře provede základními principy syntropického zemědělství. S jeho osobitým humorem a skvělými didaktickými schopnostmi nebude o zábavu nouze 😉

Program vyvrcholí společným vytvořením designu demoplochy pro farmu. Nabyté zkušenosti s praktickou aplikací principů si pak budete moci odnést pro jakékoli další místo.

Vystoupí naší kolegové z ECOTOPu

28.5. 2024 si budete moci v rámci plenárního zasedání keynote speakerů poslechnout přednášku skvělého Joachima Milze, ředitele ECOTOPu, o syntropickém zemědělství. Joachim je člověk s neuvěřitelným charakterem. Je jedním z nejlepších žáků, mnohaletých spolupracovníků a přátel Ernsta Götsche. Jeho obrovskou zásluhou je například to, že dokázal Ernstovy geniální myšlenky utřídit a předávat dál srozumitelnou a zábavnou formou.  Krom toho má za sebou více než 25letou praxi se syntropickým zemědělstvím na 4 světových kontinentech včetně Evropy.

29.5. 2024 si budete moci v rámci Farmer´s experience bloku poslechnout hned několik zkušeností se syntropickým zemědělstvím v Evropském kontextu.
Renke de Vries – přední evropský expert na syntropické zemědělství mírného pásma se s námi podělí o své bohaté zkušenosti se založením a údržbou syntropického designu na celkem 18ha v Německu
Serbia – Halba – přátelé ze Srbska se s námi podělí o své zkušenosti s udržitelnou produkcí slunečnice a diversifikací výsadby lísky obecné pod vedením Ecotop Consult

Očekává se také sdílení zkušeností vyhlášené univerzity v Giessen (Německo) s projektem komparativního zemědělství, které zahrnuje parcely se syntropickým zemědělstvím.

Suma sumárum: takováhle skladba přednášejících se v Česku jen tak zase nesejde, proto šup šup na:  https://www.euraf2024.mendelu.cz/ a budeme se moc těšit na setkání!